V dňoch od 21. 02. do 27.02. 2016 sa naša škola zúčastnila prvého žiacko-učiteľského stretnutia medzinárodného projektu ERASMUS+ v nemeckom Pforzheime. Našu školu reprezentovali žiaci: Kristína Čižiková (II.A), Veronika Beregházyová (II.B), Dominika Koščáková (II.B), Petra Veinperová (II.B) a Ján Tancár (Sexta A) pod vedením učiteľov Mgr. Viery Lisoňovej a RNDr. Lucie Bizoňovej. Jednalo sa o experimentálne stretnutie, ktorého úlohou bola medzinárodná spolupráca žiakov na vývoji bioplynu, ako alternatívnej formy energie.
ČO JE BIOPLYN? Je to plyn vyprodukovaný v priebehu anaeróbneho kvasenia (fermentácie) prostredníctvom mikroorganizmov – metanoarcheónov, pri rozklade organického materiálu (napr. kukurice). Je tvorený hlavne z metánu (CH4) a oxidu uhličitého (CO2). Je považovaný za jeden z najekologickejších obnoviteľných zdrojov energie. Možno ho použiť na vykurovanie alebo výrobu elektrickej energie. (Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Bioplyn)
Žiaci rozdelení do medzinárodných skupín sa najprv v priebehu prednášok vedených vopred vyškolenými žiackymi mentormi dozvedeli o tvorbe, produkcii a význame bioplynu. Následne v školami pripravených fermentoroch iniciovali fermentáciu kukuričnej masy za pomoci mikroorganizmov, ktoré za anaeróbnych podmienok začali produkovať bioplyn. Žiaci v priebehu experimentu mali niekoľko úloh:
sledovať zmenu koncentrácie glukózy vo fermentore pomocou fotometra,
znížiť koncentráciu CO2 v zmesi bioplynu a určiť kvalitatívne prítomnosť metánu za základe skúšky horľavosti,
kvalitatívne a kvantitatívne určiť zloženie vyprodukovaného bioplynu pomocou plynovej chromatografie.
V závere experimentu každá skupina prezentovala a komentovala svoje výsledky spracované vo forme grafov. Naši hostitelia, učitelia a žiaci z Johanna-Wittum Schule nám pripravili taktiež bohatý program aj mimo laboratória. V súvislosti s témou stretnutia to bola exkurzia u miestnych producentov bioplynu v Nordstadte a Mühlackery. Taktiež exkurzia v Daimler múzeu (Mercedes-Benz museum), či prehliadka kaštieľa v Ludwigsburgu. V priebehu stretnutia si takto žiaci z 9 európskych krajín mohli vyskúšať a nadobudnúť nové skúsenosti a vedomosti v oblasti biológie, chémie, biotechnológie a v neposlednom rade aj v anglickom jazyku, ktorý bol našim hlavným dorozumievacím jazykom, čo pôsobili veľmi motivačne.
V blízkej budúcnosti (október 2016) nás čaká ďalšie experimentálne stretnutie vo francúzskom Évreux.
RNDr. Lucia Bizoňová
POZNÁMKA: NA a Komisia nie sú zodpovedné za uvedený text a názory autora a za prípadné použitie informácií obsiahnutých v tomto oznámení alebo publikácii.